REKLAMA

Ustroń - cesta č. 941

Priamy prenos na júl 19, 2016
zobrazenia

Popis

Križovatka Ustroń Polana. Názov Poľana pochádza z mýtiny v lese pri Visle, kde sa usadili prví obyvatelia ("...12 zahradnikuw kterech mam na polanie..." - od prvej zmienky o Poľane v roku 1607). Osada patrila Mikulášovi Rudzkému, od ktorého ju v roku 1633 kúpila vojvodkyňa Alžbeta Lukrécia Cieszynská. Neskôr bola Poľana súčasťou Ustrońa Górného, ktorý bol samostatnou obcou až do roku 1839, keď boli Ustroń Górný a Ustroń Dolný zlúčené.

V roku 1792 tu knieža Albert Sasko-Cieszyński založil papiereň. Patril k nemu kus priľahlej lúky pri rieke Visle, ktorá bola potrebná na bielenie plátenných handier na slnku, z ktorých sa potom vyrábal papier.

V roku 1837 bola papiereň premiestnená po Visle do Hermaníc, kde s prestávkami fungovala až do roku 1933. Vykovali sa tu nápravy a kovania pre vozíky. Silu kladivám dodávala rieka Młynówka, ktorá ním pretekala. V roku 1899 bola kováčska dielňa v Poľane zlikvidovaná a v budove bola nainštalovaná vodná turbína, ktorá dodávala elektrickú energiu kováčskej dielni v Ustroni a fungovala až do 60. rokov 20. storočia. Okrem budovy bývalej kováčskej dielne sa na rieke Mlynovka nachádza aj jaz s rybníkmi, ktoré umožňujú regulovať hladinu vody v umelej vodnej nádrži s rozlohou 0,65 ha.

Mapy
REKLAMA
0 Komentáre

Prihlásenie zapojiť sa do diskusie

REKLAMA

Chat

REKLAMA
Odosielanie správ len prihláseným