REKLAMA

Przeworsk

Priamy prenos na máj 15, 2017
zobrazenia

Popis

Przeworsk - mesto v Podkarpatskom vojvodstve, v Przeworskom okrese, v Rzeszowskom podhorí, na rieke Mleczka, pri medzinárodnej ceste E40, bývalé sídlo poľských magnátov.

Súkromné šľachtické mesto založené v roku 1394 sa v 16. storočí nachádzalo v Rusínskej provincii. V rokoch 1975-1998 sa nachádzal v Przemyšlskom vojvodstve. Je členom Združenia poľských miest.

Mesto má 15 733 obyvateľov (31. decembra 2010)[4]. Patrónom mesta je svätý Antonín Paduánsky.

Prvá zmienka o Przeworsku pochádza z roku 1281. Mesto bolo založené v roku 1393 na križovatke dôležitých obchodných ciest, na mieste bývalého rusínskeho hradiska. Vďaka mnohým privilégiám a zriadeniu súdneho okresu v roku 1470 sa Przeworsk stal druhým mestským centrom Przemyšlskej zeme a hostil šľachtické súdy. Mesto bolo dlhé roky dôležitým centrom hospodárskeho života, najmä remesiel (tkáčstva) a obchodu. Početné vpády tatárskych, kozáckych, ruských a švédskych vojsk spôsobili úpadok Przeworska. Na prelome 19. a 20. storočia došlo k rozvoju mesta v súvislosti so založením panstva Lubomirski entail (1825), výstavbou cukrovaru (1895) a železničného uzla.

V súčasnosti je Przeworsk miestnym centrom služieb a priemyslu, ako aj dopravným uzlom, kde sa križujú dôležité komunikačné trasy a tri železničné trate. Mesto je administratívnym centrom okresu - okrem iného je sídlom okresného úradu, okresného súdu, okresnej prokuratúry, okresného policajného riaditeľstva a Štátneho hasičského zboru.

V meste sa nachádza približne 60 historických budov. Najvýznamnejšie sú: gotické opevnené kláštory: bernardínsky kláštor (kostol sv. Barbory) a Dom Božieho hrobu (bazilika s kaplnkou Božieho hrobu), radnica, klasicistický palác Lubomirských, barokový kláštor Dcér milosrdenstva, jediný živý skanzen v Poľsku "Pastewnik".

Mapy
REKLAMA
0 Komentáre

Prihlásenie zapojiť sa do diskusie

REKLAMA

Chat

REKLAMA
Odosielanie správ len prihláseným